Aktualitet

Projekti i qeverisë, Balluku: Grante për familjet që instalojnë panele dielloreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:09 - 08/09/22 |
Opi Nion

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,  në konferencën për mediat të mbajtur ditën e sotme foli dhe për një projekt të qeverisë për vendosjen e paneleve diellore ne tarracat e pallateve.

Balluku sqaroi se nga 1 nëntori, Agjencia e Eficencës së Energjisë do të hapë një platformë ku të gjithë qytetarët do të aplikojnë për të ndërtuar impiantet.

“Qeveria do subvencionojë abonentet qe aplikojne per instalimin e paneleve diellore ne tarracat e pallateve.

Ky projekt do nisë me 2000 abonente dhe per ta do kete nje grant mbështetje 70% të kostos për vendosjen e paneleve diellore.

Projekti do nisë në 1 tetor, por nga data 1 nëntor Agjencia e Eficencës së Energjisë do të hapë një platformë ku të gjithë qytetarët do të aplikojnë për të ndërtuar impiante.

Nderkohe masa per kursimin e energjise do ndermarrin dhe institicionet shteterore, ku do caktohet nje person per çdo institicion, qe do quhet administatori i energjise, per te garantuar një ulje me 15 % te konsuimit qe eshte targeti që duhet arritur”-tha Balluku.

Pas