Kryesore

Rama batuta me Sorecan: Vetëm në Napoli nuk ka burokraci, por…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 08/02/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama, këtë të martë, ishte në Krujë dhe bashkë me ambasadorin e BE, Luigi Soreca, prezantoi projektin e  Muzeut Etnografik.

Rama nuk kaloi pa përmendur edhe integrimin e Shqipërisë në BE, ku u shpreh se vendi ynë ka mbetur peng i burokracive.

Ai u shpreh se mund të vijë edhe dita që vendi ynë ta lërë “Brukselin të vazhdojë me burokracitë e veta”.

Fjala ambasador është formalisht e duhura, por tanimë besoj që të gjithë ata që e njohin dhe e ndjekin aktivitetin e tij, ndajnë mendimin se është më shumë sesa një ambasador. Është një prani shumë aktive dhe një ndërlidhës shumë i volitshëm dhe i dobishëm mes nesh dhe Komisionit Europian. Duke u angazhuar në vetë të parë për të gjitha punët, projektet, sfidat, përpjekjet. Ajo që ne bëjmë kur na takon të dalim së bashku për të komunikuar në momente si ky, është vetëm një pjesë shumë e vogël e gjithë asaj pune që bëhet për t’i sjellë gjërat deri këtu. Sepse lufta me burokracinë, lufta me afatet, të gjitha sfidat që kanë projekte ku kërkohet harmonizim i shumë forcave është një luftë e përditshme, kudo qoftë, pa dallim, në Tiranë, në Bruksel, kudo. Vetëm në Napoli nuk ka burokraci, por për momentin ne kemi zgjedhur që të bëhemi pjesë e BE, sipas Brukselit. Mund të vijë dita që ta ndajmë dhe ne mendjen dhe të themi po bëjmë si Napoli dhe Brukseli të vazhdojë me burokracitë e veta”,-tha Rama

Pas