Politikë

Rama: 90% e shqiptarëve do të ishin më të përshtatshëm se Meta për president


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:30 - 19/04/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme Grupi Parlamentar socialist nisi procesin e identifikimit të kandidaturës për presidentin e ri.

Kryeministri Edi Rama u shpreh se synohet të gjendet një figurë me integritet dhe jo vetëm të ishte më i përshtatshëm për atë rol se Meta. Sipas tij, 90% e shqiptarëve do të ishin më të përshtatshëm se Ilir Meta.

“Ajo çka e bën këtë moment shumë përcaktues për karakterin, për ambicien dhe profilin e PS, është se nuk mjafton thjesht të zgjedhim një person që do të ishte më i përshtatshëm për atë rol se Meta. Këtë do ta përmbushnin si kriter 90% e shqiptarëve, por është të zgjedhim një figurë që të luajë një rol në krye të shtetit për 5 vitet e ardhshme me integritet”, tha Rama.

Pas