Aktualitet

Qëlloi me armë në mbledhjen e PD, Gjykata e Kurbinit liron nga burgu Vani RicënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:24 - 02/12/22 |
Opi Nion

Gjykata e Kurbinit caktoi masën e sigurisë ‘detyrim paraqitje’ për Vani Ricën, i cili pasditen e së hënës qëlloi me armë në mbledhjen e PD në Laç.

Ndërkohë, prokuroria kishte kërkuar masën e sigurisë “arrest në burg” për 53-vjeçarin.

Kujtojmë se, ngjarja ndodhi më 28 nëntor, pas një debati gjatë mbledhjes së Partisë Demokratike në Kurbin. Shkak u bë një konflikt mes nënkryetarit të PD, Kastriot Marku dhe kandidatit për primare të Kurbinit, Vani Rica.

Ishte pikërisht 53-vjeçari Rica i cili qëlloi me armë zjarri në korridoret e degës së PD-së në Kurbin, ndërsa u arrestua nga policia pak kohë pas ngjarjes.

Rica akuzohej për “Mbajtje pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “Kanosje” dhe “Prishje e qetësisë publike”./Opinion.al

Pas