Bota

Koreja e Veriut urdhëron prindërit: Vendosini fëmijëve emra si ‘armë’ dhe ‘bombë’Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:55 - 02/12/22 |
Opi Nion

Koreja e Veriut ka urdhëruar prindërit që t’u vendosin fëmijëve të tyre emra patriotikë, duke përfshirë ‘bombë’ dhe ‘armë’,  ndërsa do t’i ndalohet përdorimi i emrave më të butë dhe më emocionues.

Më parë, Pheniani i kishte lejuar njerëzit të përdornin emra që përfundonin në zanore më të buta si A Ri (i dashur) dhe Su Mi (i bukuri), më shumë si Koreja e Jugut.

Por tani Koreja e Veriut ka kërkuar që njerëzit t’u vënë emra fëmijëve të tyre me një bashkëtingëllore fundore dhe po kërcënojnë me gjoba ata që nuk respektojnë. Emrat e përshtatshëm përfshijnë Chong Il (armë), Chung Sim (besnikëri), Pok Il (bombë) dhe Ui Song (satelit).

Duke folur për RFA, një banor që kërkoi të mbetet anonim tha: “Banorët po ankohen se autoritetet po i detyrojnë njerëzit të ndryshojnë emrat e tyre sipas standardeve të kërkuara nga shteti.

“Duke filluar nga muaji i kaluar, në mbledhjet e banorëve të njësisë së vëzhgimit të lagjeve janë lëshuar vazhdimisht njoftime për korrigjimin e të gjithë emrave pa bashkëtingëlloret fundore.

“Njerëzit me emra që nuk kanë një bashkëtingëllore fundore kanë kohë deri në fund të vitit për t’i shtuar kuptime politike emrit të tyre për të përmbushur standardet revolucionare.”

Masa ka zemëruar shumë prindër dhe ata hezitojnë ta hedhin këtë hap. Burimi shtoi se ata pyesin veten nëse autoritetet po e vendosin masën në mënyrë që emrat të pasqyrojnë ‘epokën aktuale të urisë dhe shtypjes’.

Zyrtarët u kanë theksuar banorëve se emrat nuk duhet të pasqyrojnë tendencat në Korenë e Jugut. Gjenerata të shumta të familjeve u kritikuan nga autoritetet për emërtimin e fëmijëve të tyre me një përzierje të emërtimeve kineze, japoneze dhe koreano-jugore në vend të atyre të Koresë së Veriut.

Burimi shtoi se banorët janë të zemëruar për tiraninë e autoriteteve që detyrojnë kolektivizmin./Opinion.al

Pas