Bota

Putin: SHBA dhe perëndimi kanë nevojë për konflikt që të ruajnë hegjemoninëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:17 - 16/08/22 |
Opi Nion

Presidenti rus, Vladimir Putin, po mban qartë një pozicion pro Kinës për çështjen e Tajvanit dhe tensionin kinezo-amerikan që shpërtheu për shkak të vizitës së Pelosit në Taipei, duke akuzuar SHBA-në për një përpjekje të qëllimshme për të destabilizuar rajonin Azi-Paqësor.

“Vizita e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan ishte një sfidë e planifikuar me kujdes. Edhe një herë, SHBA është përpjekur qëllimisht të shtojë benzinë ​​në zjarr për të destabilizuar situatën në rajonin e Azi-Paqësorit”, tha Putin gjatë fjalimit të tij në Konferencën e 10-të të Moskës për Sigurinë Ndërkombëtare.

“Plani amerikan në raport me Tajvanin nuk është thjesht një udhëtim i një politikani të papërgjegjshëm, por pjesë e një strategjie të qëllimshme dhe të vetëdijshme të SHBA-së për të destabilizuar dhe mbjellë kaos si në rajon ashtu edhe në nivel global”, tha ai në mënyrë karakteristike dhe nënvizoi.

“Kjo është një shfaqje e tmerrshme e mosrespektimit për sovranitetin e vendeve të tjera dhe detyrimet e veta ndërkombëtare.”

“Sindikatat agresive ushtarako-civile si AUKUS (Australi, MB dhe SHBA) po krijohen nga Perëndimi për të krijuar në rajonin e Azi-Paqësorit një sistem analog me atë të NATO-s në Evropë”, tha ai.

“Duke vepruar në këtë mënyrë, shtetet perëndimore po përpiqen të shpërqendrojnë qytetarët e tyre nga problemet kritike socio-ekonomike duke ia hedhur fajin Rusisë dhe Kinës për dështimet e tyre. I ashtuquajturi Perëndim kolektiv po shkatërron qëllimisht sistemin evropian të sigurisë”, shtoi ai.

“SHBA po përpiqet të zgjasë konfliktin në Ukrainë”

Sulmi i nisur nga presidenti rus kundër Perëndimit nuk u kufizua vetëm në çështjen e Tajvanit.

“Perëndimi ka nevojë për konflikt për të ruajtur hegjemoninë e tij, kështu që SHBA dhe aleatët e tij janë të përfshirë në mënyrë aktive në punët e vendeve të tjera, duke ndezur të gjitha llojet e provokimeve dhe luftërave civile. Hegjemonia e Perëndimit sjell stanjacion për të gjithë botën. Megjithatë, është e mundur të ulet tensioni dhe të kapërcehen kërcënimet e përbashkëta, duke forcuar sistemin e një bote moderne multipolare”, tha ndër të tjera Putin.

“Ata përdorën popullin e Ukrainës si ushqim topash, zbatuan planin e tyre anti-rus, mbyllën sytë ndaj përhapjes së ideologjisë neo-naziste, masakrës masive të popullit të Donbasit dhe vazhdojnë të ushqejnë regjimin e Kievit me armatim përfshirë armët e rënda”, vijoi ai.

“Në këto rrethana, Rusia ka vendosur të kryejë një operacion të posaçëm ushtarak në Ukrainë në përputhje të plotë me Kartën e OKB-së. Qëllimet e këtij operacioni janë përcaktuar qartë – të garantojë sigurinë e Rusisë dhe qytetarëve tanë dhe të mbrojë popullin e Donbasit nga gjenocidi”, theksoi ai.

“Situata në Ukrainë dëshmon për përpjekjet e SHBA-së për të zgjatur këtë konflikt. Dhe ajo vepron saktësisht në të njëjtën mënyrë, duke ndezur një potencial konflikti në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine”, nënvizoi presidenti rus.

“Rusia do të bëjë hapat e drejta të drejta të një bote më demokratike dhe të përshtatshme për të ndihmuar sigurinë ndërkombëtare”, tha Vladimir Putin./Opinion.al

 

Pas