Bota

Putin: Ndaluam një komplot perëndimor, për të vrarë gazetarin rus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:55 - 25/04/22 |
Opi Nion

Putin ka akuzuar Perëndimin për përpjekje për të vrarë gazetarët rusë, por pa dhënë asnjë provë për këtë pretendim, raporton Sky news.

Ai pretendoi se një përpjekje e tillë ndaj një reporteri televiziv ishte penguar nga Shërbimi Federal i Sigurisë  së Rusisë (FSB).

“Këtë mëngjes, Shërbimi Federal i Sigurisë ndaloi aktivitetet e një grupi terrorist që planifikoi të sulmonte dhe të vriste një gazetar të famshëm televiziv rus”, tha Putin.

“Ata kanë kaluar në terror në përgatitjen e vrasjes së gazetarëve tanë.”

Më vonë, Rusia pretendoi se kishte arrestuar anëtarë të një grupi nacionalist që tentoi të vriste gazetarin pro-Putin, Vladimir Solovyev.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, Moska thotë se të arrestuarit vepronin në emër të shërbimit special ukrainas.

Pas