Bota

Rusia: Kemi shkatërruar rafineritë e naftës dhe objektivat ushtarake të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:33 - 25/04/22 |
Opi Nion

Forcat ruse kanë shkatërruar objektet e rafinerisë së karburantit dhe naftës në Kremenchuk, një qytet në Ukrainën qendrore në veriperëndim të Dnipro, tha ministri rus i Mbrojtjes të hënën.

Zëdhënësi i ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov në një konferencën të fundit mbi “operacionin special ushtarak” të Rusisë në Ukrainë tha se ajo kishte kryer gjithashtu sulme në një numër objektivash ushtarake.

Duke u shfaqur në kanalin shtetëror të lajmeve Rossiya 24, Konashenkov tha: “Forcat e armatosura ruse po vazhdojnë operacionin ushtarak special në Ukrainë. Armët me rreze të gjatë të drejtuar me saktësi kanë shkatërruar objektët në një rafineri nafte në periferi veriore të qytetit të Kremenchuk për prodhim të karburantit, si dhe objektet e magazinimit me produkte të naftës që ofrojnë pajisje ushtarake për grupimin e trupave ukrainase.”

Ai shtoi se forcat ruse kishin “goditur 56 objekte ushtarake ukrainase”, shkruan BBC./Opinion.al

Pas