Bota

Putin: Mobilizimi i pjesshëm do të përfundojë brenda dy javëshBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 14/10/22 |
Opi Nion

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha këtë të premte se nuk ka plane për të zgjeruar mobilizimin ushtarak dhe se ky aksion do të përfundojë brenda dy javësh.

“Mobilizimi po përfundon. Unë supozoj se pas dy javësh do të përfundojnë të gjitha masat mobilizuese,” tha Putin.

Rreth 222,000 nga 300,000 rusë të planifikuar tashmë janë thirrur në ushtri, shtoi lideri rus.

Kujtojmë se muajin e kaluar, Putin bëri thirrje për “mobilizim të pjesshëm” të popullsisë ruse për të mbështetur luftën në Ukrainë. Ky vendim erdhi në një kohë kur një kundërofensivë e papritur nga Kievi rimori mijëra kilometra katrorë territor dhe e vuri Moskën në prapavijë./Opinion.al

Pas