Aktualitet

Punonjësi kërkoi 2 mijë € për legalizim/Lame: Mos u joshni nga shuku i parave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 11/05/22 |
Opi Nion

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame, ka dalë sot në një deklaratë për mediat pas rastit të bërë publik mbrëmë në emisionin investigativ “Stop”.

“Stop” denoncoi një rast korrupsioni, ku një specialist u sportelit dhe arkivës në zyrat e AKSH-it në Sarandë u shfaq përmes kamerës së fshehtë duke zhvatur pronarin e një hoteli për të nxjerrë legalizimin.

Lame u shpreh se ka shumë raste të tilla abuzimesh, ndërsa shtoi se qytetarët të ankohen kur kanë të drejtë, ose në drejtoritë rajonale, ose te ai në Tiranë.

Mund të them se duhet të jesh tërësish idiot për të mos kuptuar se ç’po bëhet vitet e fundit, në luftën kundër korrupsionit. Është rast i veçuar dhe jo i përhapur. Mund të them shumë gjëra të këtij lloji, por nuk do e them. Do i kërkoj ndjesë shqiptarëve në emër të institucionit që drejtoj. Do i kërkoj ndjesë edhe punonjësve të ndershëm të Kadastrës.

Falenderime i shkojnë edhe mediave. Kjo për faktin se mikrofoni mbërrin edhe atje kur dora ime nuk mbërrin. E them këtë sepse nuk vihen në diskutim përpjekjet tona në këtë drejtim. Vitet e fundit në Sarandë janë larguar nga puna 8 punonjës. Ju nuk më keni parë të dal e të mburrem për shifra. Preferoj t’i largoj vetë personat problematikë dhe pastaj mundohem të ndreq sistemin. Është çështje sistemi.

Në Sarandë është bërë një kallëzim penal, që ndoshta do e dëgjoni nga Prokuroria për drejtorinë e atjeshme. Vetëm në muajt e 2022 janë larguar 35 punonjës që nga specialisti i thjeshtë dhe deri tek drejtorë rajonal. Janë kallëzuar në prokurori 8 raste. Janë marrë masa për 122 punonjës. Prapë raste ka. Të gjithë ne, që nga unë, deri tek punonjësi i fundit i Kadastrës jemi të paragjykuar. Punojmë në një sektor që është delikat.

Përpiqemi të vendosim rregull në një sektor që prej vitesh ka qenë merr dokumentin dhe ik. Ajo që po ndodh me shërbimet online, po ndryshon shpejtësia e shërbimeve për qytetarët. Është epokale për uljen e nivelit të prekjes së xhepave të qytetarëve.

Mos e merrni veten në qafë dhe të josheni nga shuku i parave. I drejtohem qytetarëve. Kini besim te Kadastra e Shqiptare, nëse gjendeni në situata si ajo e djeshmja kërkoni me forcë të drejtën tuaj, ose në drejtorinë rajonale, ose te unë në Tiranë”,-tha Lame.

Pas