Kronikë

Publikohet video e vrasjes së 34-vjeçarit, autori afrohet dhe e qëllon në kokë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:49 - 23/01/22 |
Opi Nion

Është publikuar videoja e atentatit të ndodhur mbrëmjen e së shtunës në Guayaquil të Ekuadorit, ku mbeti i vrarë Ergys Dashi.

Nga pamjet e publikuara nga gazetari Artan Hoxha shihet se autori që mbante në dorë një buqetë me lule, vjen me vrap në drejtim të tryezës ku ai ishte ulur, e qëlloi në kokë dhe u largua me vrap.

Pas goditej me një plumb në kokë, 34-vjeçari shqiptar rrëzohet në tokë duke humbur jetën menjëherë.

Në momentin e vrasjes, 34-vjeçari nga Durrësi ishte duke darkuar me një tjetër person, i cili ka shpëtuar pa lënduar, nga pamjet e kamerave shihet se personi që shoqëronte Dashin hedh karrige në drejtim të autorit, por mesa duket objektivi i vetëm i vrasësit ka qenë 34-vjeçari.

Në kërkim morën pjesë dy persona, të cilët po ashtu, hapën zjarr edhe në drejtim të klientëve të tjerë në lokal, duke bërë që të gjithë të gjenin strehim poshtë tavolinave.

 “Në videon e publikuar nga Xhungel.al, tregohet qartë e gjithë skena e krimit, dinamika e lëvizjeve të autorit dhe përpjekja e personit që ndodhej në tavolinë me viktimën për ta sulmuar vrasësin me karrige dhe çfarë t’i kapte dora,” shkruan Hoxha ndër të tjera në postimin e tij në Facebook.

Si psojë e breshërisë së plumbave, e plagosur mbeti edhe një vajzë 26-vjeçare e cila ishte e ulur me një grup të rinjsh pranë tavolinës ku u vra Dashi. Dyshohet se shkak për ekzekutimin mund të jetë bërë përfshirja e 34-vjeçarit në trafikun e kokainës.

Pas