Kronikë

Pse u vra Ergis Dashi?Lufta mes “Kavacit” dhe shqiptarëve për kokainën në EkuadorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:18 - 08/02/22 |
Opi Nion

Aleanca mes “klanit kavac” dhe mafies shqiptare të drogës në Ekuador, e krijuar në kohën e duhur, ka filluar të prishet për shkak të luftës së ashpër për dominim në tregun e kokainës, bëjnë të ditur burime nga strukturat e sigurisë në Serbi.

Më 22 janar, në Ekuador u qëllua për vdekje 34-vjeçari shqiptar Ergis Dashi. Ai u godit me më shumë se 20 plumba në një restorant në Guayaquil, port nga ku dërgohen ngarkesa të mëdha droge në Evropë dhe dyshohet se ekzekutorët janë nga “klani Kavac”, me në krye Radoje Zvicer.

Dashi ishte një lidhje mes mafies shqiptare dhe ruse. Ai u ekzekutua në vend dhe dyshohet se personat ishin vrasës me pagesë. Mësohet se ishin dy atentator, njëri prej të cilëve mbante një buqetë me lule, që u duk si mesazh. I vrari bënte një jetë të fshehtë në Ekuador, ku nuk kishte dosje dhe merrej me tregtinë e kokainës. Nga sulmi është plagosur edhe një grua 26-vjeçare, raportuan mediat.

Ajo që ndodhi, që dy grupet mafioze që bashkëpunuan ngushtë, i kthyen armët kundër njëri-tjetrit, është ende në sferën e spekulimeve. Sipas një versioni, shqiptarët drejtuan policinë me një nga ngarkesat e mëdha të kokainës në pronësi të “Kavcanit”, e cila më pas u sekuestrua.

Nga ana tjetër, aleatët e Zvicerit morën pjesën më të madhe të shpërndarjes në Evropë, pasi “klani i Kavaçit” ishte mjaft i gjymtuar nga arrestimet në Serbi dhe Mal të Zi dhe lideri i tyre është në arrati.

Ish-shefi i policisë së Beogradit Marko Nicoviç vuri në dukje se konfliktet midis klaneve malazeze dhe shqiptare do të zbuten për shkak të interesave të përbashkëta, shkruan “Kurir”.

“Shqiptarët dhe shqiptarët nga Kosova po kalojnë gjithnjë e më shumë nga kontrabanda e heroinës në kokainë nga Amerika e Jugut. Doganierët dhe policët në portet shqiptare dhe malazeze paguhen keq, ndaj nuk është e vështirë t’i korruptosh, prandaj janë idealë për kontrabandë. Aktualisht ka konflikte mes dy klaneve, por unë mendoj se ata do të gjejnë një gjuhë të përbashkët sepse po u hapet rruga për shkak të forcave policore të pajisura keq – thotë Nicović.

Sipas të dhënave jozyrtare të Interpolit, në Ekuador janë rreth 3000 shqiptarë të përfshirë në biznesin e drogës. Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin deklaroi në raport se grupet e organizuara kriminale nga Ballkani janë pozicionuar në krye të tregut evropian të drogës dhe se sasitë që ata prokurojnë janë në rritje.

Klanet nga Shqipëria dhe Mali i Zi kanë “rreshtimin e tyre të përhershëm” në vendet e Amerikës Latine, por edhe në vendet europiane nëpër të cilat bëhet transiti. Klanet Skaljar dhe Kavac bashkëpunojnë ngushtë me mafiozët nga vendet fqinje, sepse tregu i drogës në BE vlen të paktën 30 miliardë euro. Është e qartë se ka pasur një problem që nuk mund të kapërcehej lehtë dhe këtë e dëshmon vrasja e shqiptarit në Guayaquil.

Sipas informacioneve jozyrtare, tashmë janë marrë disa masa për të qetësuar situatën pasi ata kanë frikë nga hakmarrja nga klanet shqiptare./Opinion.al

Pas