Kryesore

“Pse s’del më goca me syze?”Salianji: Kontigjentët e krimit patronazhistë të PSBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 16/06/22 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji vijoi debatin me ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi lidhur me ngritjen e OFL dhe punën e saj.

Gjatë replikave me ministrin, Salianji demokrat ngriti dyshime se kontigjentët e krimit u përdorën si patronazhistë nga Partia Socialiste.

Ai u shpreh se pas zgjedhjeve, emrat e tyre u futën në arkivë dhe nuk u çuan për hetime në SPAK.

“A dilte ajo goca me syve para 25 prillit. Pse nuk del më kjo pas 25 Prillit? Ku janë ata që dilnin si nëpër filma dhe ndalonin krimin në rrugë. Ku janë këta sot që të kuptojë edhe publiku a ka pasur apo jo selektivitet. A përgjigjeni dot drejtpërdrejtë a ka fuqi ligji përballë njerëzve me fuqi politike në Partinë Socialiste. Ju dini të bëni më mirë mashtrimin. Thatë pak përpara që kemi hartuar mbi 2000 praktika. Ku i gjeni këto zoti Ministër. Kjo është periudha në të cilën ka pasur efekt ligj. Policia thotë 515 ju thoni 2000. Janë arkivuar praktika për 272 subjekte? Pse janë arkivuar ata, sepse kanë qenë mbështetës të PS? A janë këta njerëz që janë favorizuar. Se do i them edhe me emra disa. SPAK ka kthyer për plotësim materiali 51 raste. 1800 të tjerë janë arkivuar sepse kanë qenë patronazhistë të PS në zgjedhje. Janë këta që pastrojnë paratë në Tiranë. Janë arsyeja pse Shqipëria futet në listën gri të pastrimit të parave”,-tha Salianji.

Pas