Aktualitet

Protestuesi-kryeministrit Rama: Realizo këto tre kërkesa ose dorëhiqu


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:05 - 14/03/22 |
Opi Nion

Një nga protestuesit i ka drejtuar kryeministrit Rama 3 kërkesat e tyre. Ai i ka kërkuar anulimin e taksës së qarkullimit mbi naftën, pezullimin e përkohshëm të akcizës mbi karburantet dhe konsiston në miratimin e një ligji për minimumin jetik.

Protestuesi tha se afati i vendosur do të jetë deri në fund të javës, më datë 18.03.2022, dhe nëse këto kërkesa nuk realizohen ai i ka thënë kryeministrit që të japë dorëheqjen.

Kërkesat e protestuesit:

-Anulim i përhershëm për taksën e qarkullimin

-Pezullim i përkohshëm i akcizës për karburantet deri në përfundim të krizës

-Miratimi i ligjit për minimumin jetik, afati i realizimit në fund të kësaj jave. Mos realizimi i këtyre konverton kërkesat në një dorëheqje nga ana e Ramës dhe hapja e garës brenda PS për kryeministër të ri./Opinion.al

Pas