Aktualitet

Protestë në Tiranë kundër abuzimeve seksuale: Edukoni djalin!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:39 - 23/05/21 |
Opi Nion

Qytetarë të ndryshëm kanë dalë në një protestë këtë të dielë kundër abuzimeve seksuale.

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur ditën e sotme në shenjë sensibilizmi në një marshim në sheshin “Skënderbej”. Ata mbanin pankarta të shumta në duar ku mes të tjerave lexoheshin frazat: “Mos ma vrit fëmijërinë”, “Eduko Djalin”, etj.

Marshimi u nxit pas rastit të rëndë të përdhunimit të një 15-vjeçareje nga 5 persona në Mirditë. Protestës iu bashkuan qytetarë të ndryshëm, vajza dhe aktivistë të shoqërisë civile./Opinion.al

Pas