Aktualitet

Protestë e pazakontë në Durrës, të rinjtë marshojnë me arkivol në krah


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:22 - 15/12/20 |
Semiljana Azizi

Të rinjtë e Durrësit kanë zgjedhur një tjetër formë proteste ditën e sotme për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha.

Nëpërmjet një arkivoli të mbuluar më flamurin shqiptar, të rinjtë kanë marshuar në bulevardin “Liria” drejt godinës vendore të policisë, teksa e kanë quajtur drejtësinë të vdekur. Mbi arkivol ishin ngjitur pankartat me mesazhe “Kush është tjetri”, “Shpresa” “Dinjiteti i policisë” etj.

Nga raportimet mësohet se efektivët të angazhuar për monitorimin e protestës bënë shoqërimin e pesë personave pjesëmarres, duke ndaluar zhvillimin e mëtejshëm të protestës.

Kujtojmë që prej 6 ditësh në kryeqytet janë mbajtur protesta të cilat janë shoqëruar me dhunë dhe dëmtime të pronës publike. Ditën e sotme grumbullimi i protestuesve ka qënë thuasje i pakonsiderueshëm duke bërë kështu që protesta të mos zhvillohej./Opinion.al

Pas