Bota

COVID-19/ Greqia regjistron 1240 raste pozitive dhe 98 humbje jete


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:33 - 15/12/20 |
Semiljana Azizi

Është dyfishuar numri i rasteve të infektuar me COVID-19 në Greqi në 247 orët e fundit.

Sipas raportimeve mësohet se kanë rezultuar 1240 persona pozitivë me virus, prej të cilëve 14 janë identifikuar në pikat hyrëse të vendit.  Sa i përket humbjeve të jetës janë raportuar për 98 qytetarë të cilët e kanë patur të pamundur të fitojnë betejën me COVID-19.

Numri i përgjithshëm i rasteve pozitive ka shkuar në 126372, nga të cilat 52.5% janë burra. 5143 (4.1%) konsiderohet se kanë të bëjnë me udhëtime nga jashtë dhe 36203 (28.6%) kanë të bëjnë me një rast tashmë të njohur.

Ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 3785. 1512 (39.9%) janë gra dhe pjesa tjetër burra.

Raportohet gjithashtu për 550 persona të intubuar. Mosha e tyre mesatare është 67 vjeç. 166 (30.2%) janë gra dhe pjesa tjetër janë burra. 77.5% e pacientëve të intubuar kanë një sëmundje bashkëshoqëruese ose i përkasin moshës 70 vjeç e sipër./Opinion.al

Pas