Bota

Protestat kombëtare në Francë, pezullohet ligji për sigurinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:28 - 30/11/20 |
Opi Nion

Qeveria franceze ka pezulluar dhe do ta rishikojë edhe një herë ligjin e ri  të sigurisë, që ka shkaktuar protesta në të gjithë vendin.

Njoftimi erdhi nga grupet parlamentare të presidentit Emmanuel Macron që përfaqësojnë lëvizjen LREM (La Republique en Marche).

Qeveria do të propozojë “një rishkrim të plotë të ri” të artikullit të kontestuar, tha udhëheqësi parlamentar i LREM Christophe Castaner në një konferencë shtypi të hënën.

“Ne e dimë që dyshimet vazhdojnë ende dhe duhet t’i heqim këto dyshime, sepse kur një keqkuptim i tillë vijon mbi një temë kaq themelore, ne kemi për detyrë ta vëmë veten në pikëpyetje kolektive”, tha Castaner.

Sipas nenit 24, të ligjit të sigurisë globale, filmimi dhe identifikimi i oficerëve të policisë në internet përbënte shkelje të ligjit..

Ligji i diskutueshëm ka ngjallur mjaft polemika, sidomos gjatë javës së kaluar pas ngjarjeve në Paris, që kanë në fokus sjelljen e policisë.

Oficerët u kapën në kamera duke rrahur një producent muzikor me ngjyrë, pamjet e të cilit u shpërndanë  në internet dhe provokuan një skandal kombëtar, ndërsa janë akuzuar katër oficerë.

Pas