Bota

Protesta kundër çmimeve të larta në BritaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:29 - 01/10/22 |
Opi Nion

Protestat kundër rritjes së çmimeve dhe kostos së lartë të jetesës janë duke shpërthyer dita ditës në vende të ndryshme të Europës.

Pas Francës, ishte radha e britanikëve të dilnin në rrugë për të kundërshtuar rritjen e çmimeve dhe politikat e ndërmarra nga qeveria për t’i ndihmuar.

Me pankarta nëpër duar ku shkruhej ‘ne nuk paguajmë’, protestuesit parakaluan në disa prej shesheve kryesore të kryeqytetit britanik, duke kërkuar dhe mbështetjen e qytetarëve të tjerë që t’iu bashkoheshin.

Qytetarët e Europës janë duke u përballur me rritje të konsiderueshme të çmimeve të energjisë dhe produkteve ushqimore për shkak të luftës në Ukrainë.

Pas