Aktualitet

Protesta e 8 janarit, Meta: Nuk kishte vetëm demokratë atje, moment tragjik i …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 14/01/22 |
Opi Nion

Presidenti, Ilir Meta në konferencën e sotme ka folur edhe për protestën e 8 Janarit, të thirrur prej ish-kryeministrit, Sali Berisha.

Gjatë fjalës tij Meta tha se në këtë protestë nuk kishte vetëm demokratë ndërsa theksoi se 8 janari është një moment tragjik i një procesi politik degradues.

“E patë çfarë ndodhi më 8 janar brenda demokratëve, megjithëse nuk kishte vetëm demokratë atje. Një moment tragjik i një procesi politik degradues, që po zhvillohet prej muajsh dhe vitesh në sytë e të gjithë shqiptarëve, thelbi i të cilit është mungesa e ballafaqimit demokratik me votë të lirë dhe transparente. Jemi ende në kushtet kur demokracia shqiptare dhe thuajse të gjitha institucionet janë minuar prej vitesh nga kapja. Pikërisht kur të gjithë duhet të mobilizoheshin për forcimin e ligjit dhe sistemit të llogaridhënies, prej muajsh e vitesh po bëhemi dëshmitarë të minimit të një institucioni jetik, të opozitës”, tha Meta.

Pas