Aktualitet

Protesta e 8 janarit, Gazment Bardhi mbërrin në prokurori


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:12 - 14/01/22 |
Opi Nion

Ka mbërritur në Prokurori, ku do të japë dëshminë e tij lidhur me protestën e 8 Janarit, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi.

Bardhi është paraqitur rreth orës 11.00 në Prokurorinë e Tiranës, ku do të pyetet për protestën e 8 Janarit si dhe për akuzat se brenda selisë blu ka pasur persona të armatosur dhe me precedent penal.

Po ashtu, Bardhi do të pyetet nga prokurorët dhe për dhunën me mjete të forta si dhe gazin e hedhur nga ana e personave që ndodheshin së bashku me ta në katin e dytë të ndërtesës së PD gjatë kohës që protestuesit tentuan të futen në seli.

Ai është proceduar penalisht nga prokuroria për veprat penale “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse dhe djegëse dhe radioaktive” dhe “Stërvitja për prodhimin dhe përdorimin e paligjshëm të armëve e lëndëve të tjera të rrezikshme”.

Kujtojme që diten e djeshme, ish-Kryeministri Sali Berisha dëshmoi për me shume se dy orë në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me protestën e 8 janarit, të thirrur prej tij./Opinion.al

Pas