Aktualitet

Çfarë po ndodh në PS? Braçe thërret në interpelancë në Kuvend qeverinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:37 - 14/01/22 |
Opi Nion

Deputeti i PS, Erjon Braçe, ka thirrur në interpelancë qeverinë Rama për rritjen e çmimeve të frutave dhe perimeve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Braçe përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”.

Braçe edhe më herët ka patur qëndrime kritike sa i takon çështjes së çmimeve dhe produkteve bujqësore,

Braçe shkruan se është detyra e qeverisë që të vendosë çmime të drejta për lëndët e para dhe produktet e bujkut.

“INTERPELANCE NE KUVEND ME #QEVERINE! CMIMET E USHQIMEVE/PERIMEVE FRUTAVE TE FRESKETA JANE RRITUR;

POR JO NGA FERMERI! Ndërkohe; CMIMET E LENDEVE TE PARA NE BUJQESI JANE TREFISHUAR! Kostot e bujkut janë rritur, çmimet e prodhimeve te tij JO!

Raporti mes çmimit te inputeve dhe çmimit te produktit te bujkut është tmerrësisht i padrejte: 1 kg URE kushton 110 leke, por 1 kg GRURE kushton 30 leke; 1 kg DAP kushton 110 leke,

por 1 kg MISER kushton deri 38 leke; 1 kg NITRAT kushton 90 leke, por 1 kg DOMATE (me e mira) kushton 50 leke! CMIMET E DREJTA TE LENDEVE TE PARA, POR EDHE PRODUKTEVE TE BUJKUT, JANE DETYRE E QEVERISE!”, shkruan Braçe./Opinion.al

Pas