Kryesore

Protesta e 7 korrikut/Ahmetoviç: Opozita ka të drejtë, në çdo vend të BE ka…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:14 - 14/07/22 |
Opi Nion

Deputeti i Bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviç në një bashkëbisedim me gazetarët ka folur edhe për rritjen e çmimeve, pakënaqësitë e qytetarëve shqiptarë dhe protestën e 7 korrikut.

Ai u shpreh se protestat e opozitës janë në rregull për demokracinë. Ndërsa për krizën deputeti gjerman tha se në çdo vend europian ka probleme dhe njerëz që nuk janë të lumtur me këtë situatë.

Është e thjeshtë për mua si politikan nga Berlini të komentoj sepse unë nuk jetoj këtu. Ashtu sikurse nuk është e lehtë për mua. Çdo vend europian ka probleme shumë të mëdha për shkak të kësaj situate. Jo vetëm Shqipëria. Çdo vend i BE i ka këto probleme. Mund të kuptoj që njerëzit nuk janë të lumtur me këtë situatë.

Është në rregull për demokracinë që opozita proteston. Ju duhet të lejoni diskutime konstruktive. Shqipëria. Është në rregull për demokracinë që opozita proteston dhe promovon qëndrimin e vet. Kemi protesta edhe në Gjermani. Kjo është demokracia. Ju duhet të lejoni diskutime konstruktive dhe demonstrata. Shqipëria ka nevojë edhe për më shumë mbështetje nga Bashkimi Europian”,-tha ai.

Pas