Kryesore

Alibeaj kritika Nikollës: Është mundësia e fundit, po abuzoni me pozicionin tuajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 14/07/22 |
Opi Nion

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka kritikuar gjatë seancës së sotme kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikollën.

Gjatë fjalës së tij, Alibeaj u shpreh se Nikolla ka abuzuar me pozicionin e saj lidhur me një vendim të marrë në konferencën e kryetarëve për gjenocidin serb në Kosovë, ku ai shprehet se nuk ka qenë prezent.

Është e disata herë që po abuzoni me pozicionin tuaj. Sapo thatë që është vendosur në konferencën e kryetarëve që rezoluta për gjenocidin serb do kalojë për votim. Nuk është diskutuar dhe nuk është vendosur. Nuk ka si të vendoset. Rregullorja e ka të qartë se cilat janë hapat proceduriale. Duhet përcaktuar dita dhe data kur seanca duhet të debatojë.

Rregullorja përcakton edhe faktin tjetër që duhet të ishte ajo data tjetër brenda 27 qershorit. Jeni me shkelje të procedurës por po thoni edhe diçka që nuk është e vërtetë. Duhet për të korrigjuar gabimet e bëra deri më tani por mbi të gjitha për të bërë nderin e duhur lidhur me detyrimin moral që ky Kuvend ka.

E kaluam radhës së kaluar gjenocidin serb në Srebrenicë dhe nuk kalojmë gjenocidin serb në Kosovë. Ju merrni përsipër të thoni gjëra që nuk kanë ndodhur kurrë. Seanca jonë duhet të jetë projektrezoluta jonë. Nuk ka rrugë tjetër. Është mundësia juaj e fundit për të korrigjuar këtë vendim”,-tha ai.

Pas