-Teknologji

Projektuesi i iPhone-it largohet nga kompania Apple


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 28/06/19 |
Geljano Fataj

Britaniku, Jony Ive, që për më shumë se dy dekada ka ndihmuar kompaninë Apple të kthehet në emrat më të vlefshëm në botë, ka njoftuar se do të largohet.

Ai ka dizajnuar pajisjet, iMac, iPod dhe iPhone, ndërsa tani do kontribuojë në kompaninë e tij kreative, LoveFrom.

“Tani më duket se është koha ideale për ta bërë këtë ndryshim”, ka thënë ai.

Shefi i kompanisë, Apple, Tim Cook, ka thënë se roli rigjallërues i Ive “nuk mund të ekzagjerohet”.

Largimi i tij vjen në kohën e ndryshimeve të mëdha që po ndodhin në gjigantin teknologjik.

Shefja e shitjeve, Angela Ahrendts, është larguar po ashtu në muajin prill dhe investitorët janë të shqetësuar për numrin në rënie të shitjeve./ Opinion.al

Pas