-Jetë dhe Stil

Probleme me gjumin? Ja çfarë duhet të bëni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 12/07/19 |
xhu lia

Sipas studimeve të ndryshme vit pas viti gjumi pakësohet ndërsa stresi shtohet dhe kjo është diçka për të cilën duhet të kujdeseni. Faqja e njohur “Bright Side” ka publikuar disa mënyra që do t’iu ndihmojnë të flini më të qetë.

1-Përpiquni të shtriheni në anën e majtë të trupit. Përmes këtij pozicioni stomaku dhe lëngjet e gastritit qëndrojnë poshtë ezofagut dhe kjo minimizon djegien e zemrës.

2-Duhet të konsumoni një gotë me lëng bananeje përpara se te flini. Merrni lëkurën e bananes ziejeni në ujë të valuar për 10 minuta. Më pas mund të hidhni dhe pak kanellë.

3-Qëndroni zgjuar nëse keni pagjumësi. Një studim ka zbuluar se individët me pagjumësi që qëndrojnë me sy hapur në shtrat bien më shpejt në gjumë se individët që e detyrojnë veten për të fjetur.

4-Mos mbani orë afër shtratit tuaj. Mos mbani orë afër shtratit pasi zhurma e tyre ndikon në gjumin tuaj.

5-Nisni të merreni me diçka nëse nuk keni gjumë. Nëse vazhdoni të jeni zgjuar edhe pas 20 minutash në shtrat, atëherë ngrihuni dhe merruni më ndonjë aktivitet.

6-Ndizni një qiri aromatik. Qirinjtë me aroma livandoje apo kamomili japin qetësi dhe relaksojnë mendjen tuaj.

Pas