Bota

Prestigjozja amerikane mbush faqen e parë me 1000 njoftime vdekjesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:44 - 24/05/20 |
Al Do

Ndërsa SHBA i afrohet shifrës së 100,000 vdekjeve nga koronavirusi, Nju Jork Tajms ka mbushur tërë faqen e parë të gazetës të së dielës me njoftimet për vdekjen e viktimave nga i gjithë vendi.

Gazeta tha se kishte për qëllim të përcjellë pafundësinë dhe shumëllojshmërinë e tragjedisë. Në faqen e parë është një listë e thjeshtë e emrave dhe detajeve personale të viktimave të marra nga nekrologjitë përreth SHBA

Titulli është “Vdekjet e SHBA-së afër 100,000, një humbje e pallogaritshme“, me një nëntitull që thotë: “Ata nuk ishin thjesht emra në një listë. Ata ishim ne.

E gjithë lista, e cila vazhdon brenda, numëron afro 1.000 emra – një pjesë e jetëve të humbura në SHBA gjatë shpërthimit të pandemisë.

Numri i të vdekurve në SHBA qëndron në më shumë se 97,000, sipas Universitetit Johns Hopkins, deri tani më i larti në botë.

E hëna në SHBA është Dita e Përkujtimit, fillimi tradicional i verës amerikane, dhe disa ekspertë kanë frikë se kthimi i motit më të ngrohtë i kombinuar me një zbutje të bllokimeve në të gjithë vendin mund të shkaktojë një valë vdekjeprurëse të dytë të koronavirusit. /Opinion.al

Pas