Te Fundit

Presidenti/ Bylykbashi-PS: Nëse e ndërtoni si matematikë numrash, thelloni krizën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:50 - 16/05/22 |
Opi Nion

Në mbledhjen e sotme të Komisionit të Ligjeve, Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi tha se qëllimi i zgjedhjes së Presidentit është për të rikthyer balancat e pushtetit në vend, që sipas tij, 90% i ka mazhoranca.

Më tej ai iu drejtua mazhorancës duke thënë se nëse doni ta ndërtoni thjesht si një matematikë numrash për të arritur 84 vota, kjo do e thellojë krizën.

“Sot është një seancë e rëndësishme për ne. Është moment për të thënë dy-tre gjëra. Është ajo që ne lexojmë shpejt. Presidenti është bërë edhe më i dobët. Megjithatë rolin e madh e ka si kreu i shtetit dhe duhet të shërbejë si mekanizëm, ose si proces ta përdorim në kuadër të rikthimit të balancave në këtë vend. Mazhoranca ka rreth 90% të pushtetit publik. Kontrolli në një dorë të vetme, nuk ka qenë as në regjimin komunist. Procesi duhet t’i shërbejë qëllimit. Vetëm Presidenti i Republikës me tagrat që ka, do bëjë një rol të kufizuar. Procesi në Parlament do ndihmojë në krizën politike. Është një proces i pastër politik. Është i pastër politik, duhet të reflektojë vullnete politike që vijnë nga vota. Duke gjetur konsensusin ne, do nisim një trajektore të zgjedhjeve si 20 vite më parë. Nëse doni ta ndërtoni thjesht si një matematikë numrash për të arritur 84 vota, kjo do e thellojë krizën” – tha Bylykbashi.

Pas