Bota

Vaksina anti-COVID, OBSH: Është çelësi i ndryshimit të situatës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:03 - 03/12/20 |
Opi Nion

Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale“, tha të enjten drejtori Evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Hans Kluge, një ditë pasi Britania u bë vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën.

Britania aprovoi vaksinën COVID-19 të Pfizer, të zhvilluar me BioNTech të Gjermanisë, duke tejkaluar botën në garën për të filluar programin më të rëndësishëm të vaksinimit masiv.

Duke folur nga Kopenhagen, Kluge tha se furnizimet e vaksinave do të jenë të kufizuara në fillim dhe se vendet duhet të vendosin se kush merr përparësi për përdorimin e tyre. OBSH përmendi marrëveshjen e rëndësishme që marrësit e parë të vaksinës të jenë të  moshuarit, mjekët  dhe njerëz me sëmundje bashkëshoqëruese potencialisht të rrezikshme, raporton Reuters.

Koronavirusi ka potencialin për të bërë dëme të mëdha,  por e ardhmja duket më e ndritur,” tha Kluge, pasi kandidatët e tjerë të vaksinës, përfshirë Moderna dhe AstraZeneca, gjithashtu kanë dhënë rezultate pozitive të provës dhe efektshmëri të lartë.

Një zyrtar i OBSH-së tha se Agjencia Evropiane e Barnave i ka kërkuar Britanisë të  tregojë dokumentet që përdori në miratimin e  vaksinës  për të ndihmuar në përshpejtimin e vlerësimit të vaksinave.

OBSH tashmë ka marrë të dhëna nga Pfizer dhe BioNTech mbi vaksinën dhe po i rishikon ato për një renditje të mundshme për përdorim emergjent, gjë kjo që mund të jetë pikë referimi për përdorim nga shtete të tjera./Opinion.al

Pas