Bota

Predhat godasin pikën e kontrollit të civilëve, 3 të vrarë, 2 prej tyre fëmijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:43 - 06/03/22 |
Opi Nion

Forcat ruse kanë bombarduar të dielën në mëngjes në perëndim dhe veriperëndim të Kievit.

Dy predha kanë goditur një pikë kontrolli të ngritur për civilët që të kalonin në Kiev nga periferia e Irpin. Tre persona u raportuan të vrarë, thonë autoritetet ukrainase, dy prej tyre fëmijë.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar në zyrën e Presidentit ukrainas tha: “Trupat ruse kapën Hostomel dhe Bucha dje”. “Ata kanë plagosur shumë fëmijë dhe nuk lejojnë t’i evakuojnë, pavarësisht apeleve të shumta në nivelin më të lartë shtetëror për të siguruar një “korridor të gjelbër” nga Bucha dhe Irpin. Ka shumë fëmijë në bodrume.”

“Ka bodrume ku tani janë ulur 70 fëmijë dhe nuk po mund të dalin. Kjo është një katastrofë si nga pikëpamja humanitare dhe, mbi të gjitha, nga pikëpamja morale”, tha Arestovych, duke shtuar se çështja po diskutohej “në nivelin më të lartë me institucionet ndërkombëtare humanitare”./Opinion.al

Pas