Aktualitet

Pranohet kërkesa e Shqipërisë për t’u bërë pjesë e mekanizmit të Mbrojtjes CivileBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:36 - 13/06/22 |
Opi Nion

Komisioneri i BE-së për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič pranoi kërkesën e Shqipërisë për t’iu bashkuar mekanizmit të unionit për mbrojtjen civile.

Shqipëria i ka dorëzuar sot publikisht kërkesën Komisionerit të BE për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič, për t’u bërë anëtare e mekanizmit për mbrojtjen civile.

Gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët me kryeministrin Rama, Lenarčič tha se ai është dakord me këtë kërkesë.

Mekanizmi i BE për mbrojtjen civile përmban dhe disa shtete të tjera, që nuk janë anëtare e BE.

Në këtë listë mungon Shqipëria dhe sot jam i lumtur që ju kryeministër më keni dorëzuar kërkesën që Shqipëria të bëhet pjesë e emergjencave civile, dhe unë e mbështes këtë kërkesë.

Shqipëria jo vetëm të ketë mundësi të mbështetet tek solidaritetin i vendeve të tjera, por të shprehë solidaritetin e saj kur shtete e tjera kanë nevojë për të”,-tha ai.

Pas