Aktualitet

Porkuroria e Posaçme/3 kërkesa Emirateve për ekstradimin e Florenc Çapjas


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 22/07/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion i është drejtuar me 3 kërkesa Emirateve të Bashkuara lidhur me ekstradimin e Florenc Çapjas, i akuzuar për një vrasjen e dy personave, bëbë e bir në vitin 2012.

Çapja ka kërkuar azil politik në Dubai dhe nuk dihet nëse do të ekstradohet drejt Shqipërisë, pot ë kemi parasysh që më herët nga ky shtet nuk ka qenë i mundur ekstradimi i Plarent Dervishajt.

Ndërkohë lidhur me vrasjen e Gentian dhe Nezir Beqirajt, GJKKO ka kaluar për gjykim dosjen e Ardian Çapjas. Sikurse bën të ditur gazetarja Klodiana Lala, një prej të arrestuarve, Klajdi Dokoli ka kërkuar lirimin nga qelia me pretendimin se ka sëmundje tumorale. Seanca në Gjykatë është shtyrë pasi pritet përgjigjja ekspertëve të mjekësisë ligjore.

Gjithashtu në dosje rezulton se vrasja e Gentian Beqirajt ishte planifikuar nga Çapjat si hakmarrje për vrasjen e kushëririt të Ardian Çapjas, Sokol Çapjas në 2005.

40-vjeçari, Gentian Beqiraj, ishte në “Arrest shtëpie” për këtë vrasje. Ai vuante nga një dëmtim në shtyllën kurrizore, për shkak të një tentative arratisjeje nga qelitë e paraburgimit.  Babë e bir u ekzekutuan në banesën e tyre në lagjen “Sporti i Vjetër”, të Elbasanit. /Opinion.al

Pas