Kronikë

U plagos në firmën e biznesmenit, pse po fshihet ngjarja e rëndë?
Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:05 - 08/12/22 |
Opi Nion

Ardian Salla, me profesion polic bashkiak në Cërrik, prej datës 30 nëntor 2022 po lufton me jetën. Ai është plagosur në pikën e shfrytëzimit të lumit Shkumbin. Polici rezultonte të ishte i punësuar, nga firma Meteo sh.p.k por i pasiguruar.

Për këtë ngjarje nuk është folur shumë në media dhe dyshohet se po mbahet e fshehur qëllimisht. Pasi dyshohet se firma ka lidhje te forta me prokurorine e Elbasanit. Sipas JOQ e cila sjell sjell disa detaje të siguruara nga burime që kërkojnë të mbeten anonime.

Sipas burimeve, dyshohet se kjo firmë kryen gërmime natën pasi nuk është e pajisur me leje për shfrytëzimin. Nëse rezulton të jetë e vërtetë, Policia ka një pistë hetimi për të zbuluar shkeljet e këtij subjekti të cilat mund të jenë kriminale.

Mësohet se kjo firmë është në pronësi të një biznesmeni i cili quhet Eral Myftaraj. Sipas burimit të JOQ ky biznesmen ka njohur në Qarkun e Elbasanit si dhe njihet për lidhjet e tij në nivele të larta të politikës dhe prokurorise se Elbasanit

Dyshohet se ai ka marrë shumë tendera publike si në Qarkun e Elbasanit ashtu edhe në atë të Gjirokastrës, si dhe në shfrytëzimin e pyjeve, aktivitet të cilin e ka shtrirë edhe në qytetin e Tiranës.

Hije dyshim ne aktivitetin e e kompanise Mateo sh.p.k?!
Sipas burimeve ne kushtet e anonimatit thuhet se kjo kompani eshte siimboli i zhvatjeve te fondeve publike ne Gramsh tashme edhe me mbeshtjene Prokurorit te rrethit Elbasan dhe politikes.

Aksidenti i i punonjesit ne firmen e A.M ne
kundershtim me rregullat e sigurimit
teknik, perben veper penale, e bere publike,
por organet hetimore heshtin!?
2.Vjedhja dhe shkelja e barazise ne tender
ne shpalljen fituese te vepres Kanali
Vadites Galigat, Gramsh.
3.Masakrimi i pyjeve ne shkelje te
kontrates ne abuzim me parcelat drusore!
4. Tenderi i rrjetit te ri i ujesjellesit me vlere
2 mil € e fituar, por me flamur te kuq pa
konkurence dhe gare te ndershme
dhe kryerja e punimeve jashte
parametrave.
5.Marrja e tenderit per rrjetin e ri te
kabllove te shperndarjes se linjes energjitike ne
rethin Gramsh edhe kjo e dyshimte – thote burimi.
6.Mbajtja e punonjesve ne te zeze ne
kompanite e tij si rasti i policit i coli po lufton mes jetes dhe vdekjes ne nje shtrat spitali.

Burimi i JOQ e mbyll deklarimin e tij duke thënë se Prokurori i Rrethit, ka gisht në këtë çështje duke luajtur çdo gurë që firma e ndërtimit ku u aksidentua polici të mos ndëshkohet, ndonëse një njeri është duke luftuar me jetën. Madje dyshohet se këto lidhje për ta mbajtur çështjen të fshehtë, shkojnë deri te ministri i brendshëm Bledar Çuçi.
Të gjitha këto të dhëna, cilado gjykatë apo cilado prokurori duhet t’i hetojë për të nxjerr në përfundim se kush ishte përgjegjës për dëmtimin e policit Ardian Salla dhe në çfarë kushtesh punon firma në të cilën u aksidentua polici.

Pas