Bota

Pneumoni në të dy krahët, Berlusconi ka filluar të ndiejë këputje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:41 - 05/09/20 |
Opi Nion

“Pra do të bëj disa analiza dhe do të kthehem në shtëpi. Ndjehem shumë mirë, apo jo?” Kështu është shprehur Silvio Berlusconi, që me sa duket nuk do të duhet të kthehet në shtëpi, por të qëndrojë të paktën 10 ditë në spital.

Mjeku Alberto Zangrillo, është ai që po ndjek gjendjen, ndërsa Corriere della Sera shkruan se edhe pse nuk ka temperature, Berlusconi ka filluar të ndiejë lodhje dhe këputje.

Ai kërkon të kthehet në vilën e tij, por kjo është e pamundur. Diagnoza e menjëhershme e mjekut ishte një pneumoni në të dy anët, por që fatmirësisht është kapur në fazë të hershme. Nuk ka rrezik për terapi intensive, por as qetësi për t’u kthyer në shtëpi. Për më tepër duke patur parasysh edhe moshën, pasi në 29 shtator Berlusconi mbush 84 vjeç.

Mjekët thonë se ai do të qëndrojë të paktën për dhjetë ditë në spital, ku mushkëritë e kavalierit do të luajnë pjesën e tyre me infeksionin e shkaktuar nga koronavirusi./Opinion.al

Pas