Aktualitet

Plotësohet “Kushtetuesja”,Kim:Meritat për Presidentin, KED dhe Parlamentin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:28 - 23/12/20 |
Semiljana Azizi

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim ka reaguar për emërimin e anëtarit të gjashtë të Gjykatës Kushtetuese, Përparim Kalo.

Sipas Kim, ky është një hap i madh ndërkohë që me këtë vendim është plotësuar një nga dy kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE.

Në postimin në Twitter, ndër të tjera ajo shkruan se ky është rezultat i një veprimi urgjent nga udhëheqësit në përputhje me mendimin e Komisionit të Venecias, duke vlerësuar kështu KED, Presidentin dhe Parlamentin.

Ilir Meta kishte dekretuar Përparim Kalo si gjyqtar të 6-të të Gjykatës Kushtetuese. Sapo Kalo të bej betimin, neser plotesohet kuorumi. Flamuri i Shqipërisë do ta përmbyllë vitin 2020 me një Gjykatë Kushtetuese funksional – duke përfunduar gati 3 vjet pa të. Meritat për këtë i shkojnë Presidenti, KED dhe Parlamentit.

Ky ishte rezultat i një veprimi urgjent nga udhëheqësit, në përputhje me mendimin e Komisionit të Venecias. Me një Gjykate Kushtetuese funksionale, Flamuri i Shqipërisë tani plotëson 1 nga 2 kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE. Ky është një hap gjigand përpara. Urime popullit të Flamurit të Shqipërisë! Le të vazhdojmë të ecim përpara!”-shkruan Kim./Opinion.al

Pas