Kronikë

Pjesë e organizatave kriminale të trafikut të drogës,pranga shqiptarit në Ekuador


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:59 - 10/04/22 |
Opi Nion

Është arrestuar nga autoritetet në Ekuador, shqiptari Nezdet Vokshi, i cilësuar si person me rrezikshmëri të lartë.

Vokshi ka rënë në pranga pas një urdhri ndërkombëtar arresti për pjesëmarrje në organizatë që merrej me trafik droge në Holandë.

55-vjeçari shqiptar u vu në pranga në periferi të Guajakilit, pranë një karburanti, teksa po udhëtonte me makinën e tij drejt banesës.

Zyrtarisht në Ekuador ai ishte regjistruar si biznesmen, tregtar që merrej me eksportin e fruta-perimeve.

Vokshi është arrestuar edhe në vitin 2012 në Peru me kërkesë të autoritete e belge, por disa muaj më pas ai u arratis dhe fshihej në Ekuador.

Nezdet Vokshi, rezulton të ketë qenë pjesë e grupeve kriminale që operonin në Belgjikë dhe Holandë, i përfshirë në një rast të trafikut të 400 kilogramëve kokainë përmes portit belg, Atuerp.

Pas