Politikë

Pjesë e minoritetit grek, deputeti Karamelo: Jam kërcënuar dhe shantazhuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:06 - 16/06/21 |
Opi Nion

Deputeti Ligoraq Karamelo, pjesë e minoritetit grek në Shqipëri, ka bërë ditën e sotme një denoncim në polici, teksa pretendon se tij është kërcënuar dhe shantazhuar në rrjetet sociale.

“Sapo kam dorëzuar një kallëzim në komisariatin e Korçës për shpifje, kërcënime, shantazhe, që më janë bërë pas daljeve publike para 1 jave në Korçë, ku OSBE organizoi një takim për pakicat kombëtare dhe roli i media së shkruar. Gjithashtu këto kërcënime vijnë pas një emisioni në një nga televizionet shqiptare ku u diskutuan problematikat e një shkrimi të botuar në një gazetë greke. Jam kërcënuar nëpërmjet rrjeteve sociale gjithashtu kërcënime kam pasur edhe në YouTube aty ku kam qenë i ftuar për të diskutuar, këto janë të ulta, kërcënimet lidhen me daljet e mija. Kërcënimet janë me jetë, kërcënohet familja ime, bashkëjetesa të komunitetit që unë përfaqësoj,”, tha Karamelo.

Sipas Karamelo, Korça ka dëshmuar qytetari dhe nuk mund të pranoj këtë lloj gjuhe, teksa i konsideron këto sjellje të papranueshme që cenojnë jo vetëm bashkëjetesën po prishin harmoninë që Korça ka./Opinion.al

Pas