Aktualitet

Piramida “Gulf”/ A u dekonspirua nga policia operacioni për arrestimin e menaxherëve?


               Publikuar në : 11:33 - 24/04/18 |
b.f

Albano Aliko dhe gjeorgjiani Irakli Svanidze  janë shpallur në kërkim policor lidhur me skandalin e mashtrimit të qindra konsumatorëve të “Gulf”. Menaxheri i kompanisë së naftës “Gulf”, Aliko është fshehur sapo është vënë në dijeni për nisjen e hetimeve të Prokurorisë së Tiranës, e cila ka rregjistruar procedim penal për akuzën e “Mashtrimit me shuma të mëdha”.

Në një dokument që zotëron “Shqiptarja.com”, administratori i kësaj kompanie gjeorgjiani Irakli Svanidze, është tërhequr nga drejtimi i kësaj kompanie vetëm 24 orë para se të nisnin hetimet nga prokuroria. Svanidze është tërhequr nga kompania në datën 18 prill 2018, dhe më pas është larguar jashtë shtetit.

Por burime pranë Prokurorisë së Tiranës bëjnë me dije se kanë dyshime se segmente të caktuara të policisë, mund të kenë dekonspiruar hetimin pasi, urdhëri për ndalimin e dy personazheve të mësipërm, është lëshuar nga prokuroria dhe ende nuk është zbatuar. Prokuroria tani do hetojë për skemën e shitjes së një sasie të mëdha tollonash me çmim të ulur për naftë dhe benzinë ndërkohë që kompania mbylli pikat e furnizimit.

Pas