Bota

Pfizer dhe AstraZeneca shumë efikase kundër variantit indian


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:17 - 23/05/21 |
Opi Nion

Sipas një studimi britanik të kryer nga “Public Health England”, vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca pas dy dozave janë “shumë të efektshme” kundër variantit të identifikuar në Indi. Vaksina Pfizer, raporton BBC, u gjet të ishte 88% efektive në ndalimin e sëmundjes së shkaktuar nga mutacioni Indian, vetëm dy javë pas dozës së dytë.

AstraZeneca është 60% efektive. Sidoqoftë, të dy vaksinat janë vetëm 33% efektive tre javë pas një doze të vetme./Opinion.al

Pas