Bota

Pezullimi i parlamentit provokon reagim të ashpër në Mbretërinë e Bashkuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:13 - 29/08/19 |
Al Do

Vendimi i kryeministrit britanik, Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin ka shkaktuar një reagim të ashpër nga deputetët dhe kundërshtarët e një Brexit pa marrëveshje.

Ajo provokoi protesta në të gjithë vendin, një sfidë ligjore dhe një peticion me më shumë se një milion firma.

Qeveria tha që pezullimi pesë-javor në shtator dhe tetor do të lejojë akoma kohë për të debatuar mbi Brexit.

Por kritikët thonë se kjo ishte një përpjekje “jodemokratike” për të ndaluar deputetët të mos bllokonin asnjë marrëveshje.

Ministri i kabinetit, Michael Gove tha me ironi për BBC-në se pezullimi, i cili u miratua nga Mbretëresha të mërkurën, “sigurisht që nuk ishte” një veprim politik për të penguar opozitën në Mbretërinë e Bashkuar që nuk mbështet Brexit pa marrëveshje.

Ai tha se do të kishte “shumë kohë” për të debatuar Brexit para datës së planifikuar të 31 tetorit.

Të mërkurën, Johnson tha që Fjalimi i një Mbretëreshës do të zhvillohej pas pezullimit, më 14 tetor, për të prezantuar “axhendën e tij shumë interesante”.

Ai tha se nuk dëshiron të presë deri pas Brexit “që fillojmë me planet tona për ta çuar përpara këtë vend”.

Udhëheqësi i Shtëpisë Jacob Rees-Mogg, i cili ishte në takim me Mbretëreshën, tha se kjo seancë parlamentare ishte një nga më të gjatat në pothuajse 400 vjet, kështu që ishte e drejtë ta pezullonim atë dhe të fillojë një seancë të re.

Duke shkruar në Daily Telegraph, ai tha se e vetmja “krizë kushtetuese” ishte duke u shkaktuar nga ata që kundërshtuan vendimin e referendumit të vitit 2016.

Deputetët votuan me 498 vota për të lënë BE-në duke nxitur nenin 50 në shkurt 2017. Kjo filloi numërimin mbrapsht të largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE, i cili tani është pak më shumë se dy muaj larg.

Udhëheqësi i Laburistëve, Jeremy Corbyn e përshkroi veprimin e z. Johnson si “një goditje e fortë për demokracinë tonë” në mënyrë që të detyronte Brexit pa marrëveshje duke lënë deputetët pa kohë të mjaftueshme për të miratuar ligje në Parlament. Ai u zotua të përpiqet të ndalojë pezullimin.

Kryeministri thotë se dëshiron të largohet nga BE në fund të tetorit me një marrëveshje, por është i gatshëm të largohet pa një të tillë sesa të humbasë afatin. /Opinion.al

Pas