Rajoni

Lëvizja e trupave të KFOR-it në Kosovë alarmon mediat në Serbi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:26 - 29/08/19 |
Al Do

Misioni i KFOR-it në Kosovë ka lajmëruar se trupat e tyre do të lëvizin në pjesë të ndryshme të Kosovës. Sipas tyre kjo është pjesë e rutinës së tyre stërvitore në shenjë gatishmërie për garantimin e sigurisë.

“KFOR-i vazhdon të stërvitet për të qenë i gatshëm dhe të garantojë siguri për të gjithë njerëzit në Kosovë. Në ditët e ardhshme do të ketë disa lëvizje të trupave të KFOR-it në pjesë të ndryshme të Kosovës. Kjo është vetëm një stërvitje normale e zbarkimit dhe procedurave. Situata mbetet nën kontroll, pa asnjë shenjë kërcënimi të mundshëm”, thuhet në njoftimin e KFOR-it.

Mediat në Serbi nuk e kanë pëlqyer këtë lajm madje disa prej tyre kanë reaguar duke e paraqitur situatën alarmante ku janë përmendur gjithashtu edhe zgjedhjet e parakohshme.

Në fakt ky është një rast i përsëritur pasi Serbia sa herë që trupat e KFOR-it ose të FKS-së zhvillojnë stërvitje në terren, përpiqet ta paraqesë situatën si alarmante.

Pak kohë më parë edhe lëvizja e forcave policore në veri të Kosovës për kryerjen e një operacioni anti-kontrabandë, shkaktoi reagim të fortë nga ana e Beogradit. /Opinion.al

Pas