Aktualitet

Pësoi defekt dhe mbeti në mes të detit, shpëtohet anija me tre persona në bordBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:53 - 12/01/23 |
Opi Nion

Tre persona janë shpëtuar në orët e para të mëngjesit, nga policia kufitare në Vlorë, pasi anija e peshkimit me të cilën udhëtonin pësoi defekt në motor dhe si rrjedhojë nuk mund të vijonte lundrimin.

Policia kufitare i ka dhënë menjëherë ndihmë mjetit dhe anija e peshkimit aktualisht po lundron i asistuar drejt Triportit të Vlorës.

“Kapiteneria e Portit Vlorë ne orën 02:50 ka marrë njoftimin nga anija e peshkimit tip fllug me emrin MAKAJ 0624, me 3 persona në bord, që ka pësuar avari në sistemin elektrik të motorrit dhe nuk mund të lundrojë pasi i është fikur motorri, gjithashtu bën ujë nga aksi i helikes. Mjeti lundrues ndodhej në veri te derdhjes të lumit Seman në këto kordinata : 40° 51′ 17.7″n / 019° 17′ 54.3 edhe ka kërkuar asistencë. Kapiteneria e Portit Vlorë ka njoftuar QNOD dhe Policinë Kufitare për situatën duke i dhënë ndihmë menjëherë mjetit.”- njofton Kapiteneria e Portit të Vlorës.

Pas