Life Style

Pesë objekte femërore që fillimisht u krijuan për burrat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:40 - 27/10/21 |
Opi Nion

Është e vështirë të imagjinohet tani, por Victoria’s Secret u krijua me burrat në mendje. Ky është vetëm një ilustrim se si ndarja gjinore po mjegullohet. Pavarësisht se cili ishte funksioni i tij origjinal, një produkt mund të përdoret nga kushdo.

1. ‘Yoga’

Yoga mendohet të ketë origjinën midis ‘Brahminëve’, të cilët ishin anëtarë të sistemit të kastës indiane. “Njerëz të ditur” ishte mbiemri i tyre. Pastaj meshkujt prezantuan jogën në perëndim dhe gradualisht fitoi popullaritet në mesin e grave.

2. ‘Çanta’

Funksioni fillestar i një çantë do të përdorej si një qese kompakte parash. Për shkak të dobisë së tyre, çantat e tilla ishin të njohura në mesin e meshkujve. Gratë filluan t’i mbanin këto qese më shpesh me kalimin e kohës, dhe ato u bënë një deklaratë e modës.

3. ‘Crop Top’

Crop top janë një veshje shumë në modë për zonjat në ditët e sotme. Pavarësisht kësaj, këmisha ishte projektuar nga burrat, për burrat dhe ishte një element kryesor i modës së burrave për shumë vite përpara se gratë të fillonin ta veshin atë. Modelet e fitnesit do të prisnin fundet e këmishave të tyre për të shmangur rregullat e veshjes së palestrës, pasi nuk mund të ushtroheshin pa to.

4. “G-strings”

Telat G janë përdorur si mbathje nga të parët tanë në të kaluarën. Disa fise afrikane filluan t’i përdorin ato më vonë, në fund të shekullit të 19-të.

5. ‘Getat’

Getat dhe çorapet njiheshin zyrtarisht si “çorape” dhe visheshin nga meshkujt. Ato dikur ishin veshur nga meshkujt europianë gjatë kalërimit.

Pas