Life Style

Pesë gjëra të trashëguara nga nëna në jetëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:35 - 09/11/22 |
Opi Nion

Këtu janë disa gjëra të pazakonta që besohet se janë të trashëguara ekskluzivisht nga nëna:

Mënyra se si humbisni peshë

Ekzistojnë dy lloje yndyrash në trupin tuaj: yndyra “e mirë” kafe, e cila përshpejton metabolizmin tuaj dhe ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme, dhe yndyra e bardhë “e keqe”, e cila mund të shkaktojë obezitet dhe sëmundje nëse keni shumë prej saj. Secili prej nesh ka të dyja llojet e yndyrës, por sasia e yndyrës kafe dhe shkalla e metabolizmit trashëgohet nga nëna.

Aftësia për t’u fokusuar

Nëse nëna juaj ka nivele më të ulëta të serotoninës, një kimikat i trurit i lidhur me humorin, ka më shumë gjasa të zhvilloni çrregullime të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes më vonë në jetë. Gjenet e kaluara nga nëna tek fëmija që ndikojnë në prodhimin e serotoninës ndikojnë gjithashtu në aftësinë tuaj për t’u fokusuar.

Mënyra se si plakeni

Mënyra se si plakeni dhe sa tregon, përcaktohet në nivel qelizor nga akumulimi i dëmtimit të ADN-së tuaj mitokondriale gjatë gjithë jetës, gjenet që merrni vetëm nga nëna juaj.

Faktorët mjedisorë si ekspozimi në diell, duhani dhe ushqimi jo i shëndetshëm mund të shkaktojnë dëme në këtë material gjenetik, por disa mund të trashëgohen edhe nga nëna. Sa më shumë ADN mitokondriale të mutuara të trashëgoni nga nëna juaj, aq më shpejt do të plakeni dhe aq më shpejt do të zhvilloni rrudha dhe flokë gri.

Humor

Një pjesë e trurit e njohur si sistemi kortikolimbik, i cili kontrollon rregullimin emocional dhe luan një rol në çrregullimet e humorit si depresioni, ka më shumë gjasa të kalojë nga nëna te vajzat sesa nga nëna te djemtë, ose nga baballarët te fëmijët e njërës prej tyre. seksi. Kjo do të thotë që vajzat trashëgojnë të paktën një pjesë të humorit nga nënat e tyre.

Kujtesa

Ka kohë që dihet se një histori familjare e Alzheimerit rrit ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjes, por hulumtimet më të fundit kanë zbuluar se rreziku gjenetik vjen kryesisht nga nëna.

Pas