Bota

Përshkallëzimi i konfliktit/ Rusia evakuon stafin e ambasadës në KievBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:41 - 23/02/22 |
Opi Nion

Rusia ka filluar evakuimin e ambasadës së saj në Kiev ndërsa Ukraina u kërkoi qytetarëve të saj të largoheshin nga Rusia të mërkurën, në kohën kur tensionet në rajon kanë arritur kulmin të pasi Presidenti Vladimir Putin mori autorizimin e parlamentit rus për të përdorur forcën ushtarake jashtë vendit të tij.

Rusia i liroi të gjitha postet e saj diplomatike në Ukrainë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Tass, pas shpalljes së një plani për evakuim. Pasditen e së mërkurës, flamuri rus nuk valëvitej më mbi ambasadën e Kievit ndërsa policia rrethoi ndërtesën.

Pas javësh përpjekjesh për të krijuar qetësi, autoritetet ukrainase sinjalizuan se shqetësimi ka ardhur në rritje. Ministria e Jashtme e Ukrainës i këshilloi qytetarët të mos udhëtojnë në Rusi dhe rekomandoi që çdo ukrainas që ndodhej atje të largohej menjëherë, duke thënë se “agresioni” i Moskës mund të çojë në një reduktim të ndjeshëm të shërbimeve konsullore.

Pas