Aktualitet

Përplasja e Exit Polle-ve/ PS forcë e parë, por kush do formojë qeverinë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:44 - 25/04/21 |
el ida

Pas përfundimit të procesit zgjedhor, në media janë bërë publike edhe rezultatet e para të Exit Polleve. Ajo që vlen të përmendet është se të gjitha nxjerrin një rezultat shumë të ngushtë mes Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike, ndërkohë që disa prej tyre shfaqin fituese mazhorancën aktuale dhe të tjera shfaqin fituese opozitën. Nga ana tjetër dy prej sondazheve i japin mandate edhe PSD-së së Tom Doshit. Sikurse shihet në një përballje të shifrave në3 nga sondazhet, PS është forcë e parë në vend, por a do të jetë krijuesja e qeverisë?

Në sondazhin e Euro News dhe Albanian Post, PS arrin të sigurojë e vetme 71 mandate, ndërkohë që sondazhi i Ora News dhe Syri TV, nxjerrin në mazhorancë PD dhe LSI së bashku.

Duket se palët do të ndahen në një përqindje shumë të vogël, ndërsa fituesit priet të dalë brenda 48 orëve, sipas KQZ./Opinion.al

Më poshtë një përmbledhje e Exit Poll-eve   

Pas