Aktualitet

Përmbytjet në Shkodër, Rama bën krahasimin me 2010-n: Faktet flasin qartë për të vërtetënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:24 - 22/11/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar mediat në lidhje me të dhënat e publikuara për përmbytjet në qarkun e Shkodrës.

Në një postim në “Twitter”, Rama ka publikuar shifrat për sipërfaqen e tokës së përmbytur dhe të banorëve të evakuuar në vitin 2010 dhe në ditët e fundit.

Kështu, sipas Ramës, në vitin 2010, kur e djathta ishte në pushtet, sipërfaqja e përmbytur në Shkodër ishte 14.2 80 ha dhe 2580 banesa kanë qenë me prezencë uji ndërsa 12,145 persona u evakuuan.

Ndërsa, në ditët e fundit, teksa citon të dhënat e Bashkisë Shkodër, Rama shkruan se 1685 ha tokë janë nën ujë dhe 99 persona janë evakuuar.

“Ja se ç’i bëjnë opinionit kamerat me objektiv të ngushtë e gjuhët me llapje të gjerë, gjithnjë për të njëjtin qëllim, nxitjen e urrejtjes, teksa faktet nga i njëjti burim, bashkia Shkodër(!), flasin më qartë se s’ka për të vërtetën e përmbysur prej korit të injorancës e ligësisë!”-shkruan Rama.

 

 

Pas