Aktualitet

Përkeqësimi i motit, Drejtoria Detare thirrje subjekteve: Të merren masa


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:49 - 27/12/20 |
Semiljana Azizi

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka njoftuar ditën e sotme se në datat 27 deri në 30 dhjetor 2020 priten përkeqësime të kushteve atmosferike në vend.

Nga një postim në llogarinë zyrtare në  “Facebook”, Drejtoria e Përgjithshme Detare u ka bërë thirrje të gjitha subjekteve të jenë bashkëpunues e të marrin masat e nevojshme për sigurimin e mjeteve në port, që të shamngin kështu ndonjë problem ose dëmtim të tyre. Nisur nga njoftimi mësohet se era do të jetë me drejtim jug dhe jug -perendim me shpejtësi që varion nga 10-20m/s dhe forca e detit do të variojë nga 5-8 shkalla bufort, kurse lartësia e dallgës do të jetë 1.50 -2.50 m.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme Detare këto kushte atmosferike do të shtrihen në të gjithë bregdetin tonë, thujase deri në fund të muajit dhjetor.

Njoftim për përkeqësim të motit!

“Në datën 27-30 dhjetor 2020 moti do të përkeqësohet. Bregdeti ynë do të përfshihet nga era me drejtim jug dhe jug -perendim me shpejtësi që varion nga 10-20m/s dhe forca e detit do të variojë nga 5-8 shkalla bufort, kurse lartësia e dallgës do të jetë 1.50 -2.50 m. Moti i përkeqësuar do të shtrihet në gjithë bregdetin tonë.

Me qëllim parandalimin e çdo situate të papritur për shkak të kushteve atmosferike kërkojmë bashkëpunimin e të gjithë subjekteve që ushtrojnë veprimtari në fushën e detarisë, për të marrë të gjitha masat e nevojshme për sigurimin e mjeteve në port dhe rritje e gatishmerisë së ekuipazhit në mjetet lundruese.

Siguria juaj prioriteti ynë!”, shkruhet në njfotim./Opinion.al

 

Pas