Bota

VIDEO/ Presidentja dhe Kryeministri i Greqisë vaksinohen live kundër COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:02 - 27/12/20 |
Semiljana Azizi

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou dhe kryeministri, Kyriakos Mitsotakis janë vaksinuar ditën e sotme, live, kundër virusit COVID-19.

Nga video e cila po qarkullon në rrjet mësohet se ata kanë marrë dozat e vaksinës pak pas orës 14:30 në spitalin Attikon.

Mitsotakis e përshkroi procedurën si “plotësisht pa dhimbje”, pasi mori dozën e parë të vaksinës. Ndërsa “uroi një fillim të mbarë për stafin mjekësor”, i cili mësohet se është në krye të listës së vaksinimit sëbashku me grupe të tjera të riskut.

Vaksinimi i Mitsotakis është vaksinimi i katërt që ndodh në Greqi, pas vaksinimit të infermieres Efstathia Kampisioulis, 88-vjeçarit Michalis Giovanidis dhe Presidentes së Republikës. Shumë lider të tjerë kanë zgjedhur të vaksinohen live në televizon për të treguar efikasitetin e vaksinës, sigurinë dhe aplikimin e saj  për shtetasit e tyre.

Ndërkaq kujtojmë që ditën e sotme në Greqi ka nisur vaksinimi masiv i popullsisë kundër koronavirusit./Opinion.al


Pas