Bota

Përgjysmon rrezikun e vdekjes, sa kushton pilula anti-COVID?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:53 - 04/11/21 |
Opi Nion

Britania e Madhe është vendi i parë që miratoi pilulën “Mulnopiravir” kundër COVID-19. Sipas autoriteteve të certifikimit të barnave pilula e prodhuar nga kompania “Merck”, rrit ndjeshëm imunitetin e pacientëve duke shmangur në një pjesë të madhe humbjen e jetës.

Deri më tani, Britania ka porositur 480 mijë kuti të kësaj pilule e cila pritet të jepa efektshmëri në liftin ndaj pandemisë.

Por sa kushton ky ilaç dhe a është i përballueshëm?

Mësohet se një kuti nga ilaçi në fjalë kushton rreth 700 dollar, ndërsa një pilulë rreth 18 dollarë. Çdo kuti ka 40 pilula brenda saj./ Opinion.al

Pas